Čo určite nepatrí do odpadu v bytovom dome
Splachovaním nežiaduceho odpadu vo WC alebo umývadla môžete spôsobiť nielen upchatie potrubia a následné vytopenie domácnosti. Táto nezodpovedná ľudská činnosť vedie tiež k zvyšovaniu cien za odvádzanie a čistenie odpadových vôd, k rozmnožovaniu potkanov, no predovšetkým k celkovému znečisťovaniu životného prostredia. Ktoré veci by ste teda mali okamžite prestať hádzať do kanalizácie?
Do WC je zakázané splachovať tuhý komunálny odpad ako napr.: dámske hygienické potreby, jednorazové hygienické utierky, ani tie ktoré majú napísané že sú vo vode rozložiteľné, je to len reklamný ťah, plienky, vatu, kozmetické vankúšiky, ohorky z cigariet, šupy zo zeleniny a ovocia, noviny, handry, kosti, zostatky rýb, igelity, celofán, nesmie sa splachovať ani dentálna niť, ani tyčinky na čistenie uší.
Do WC je taktiež zakázané vylievať vodu zmiešanú so štrkom a pieskom po stavebných prácach v byte. Vylejte tam iba vodu, hrubý odpad dajte do igelitového vrecka a vyhoďte do kontajnera. Drobné smeti v kuchynskom dreze, vlasy vo vani zachytávajte do sitiek.
Je prísne zakázané používať WC namiesto odpadkového koša. Tuhý potravinový odpad v kanalizácii, rôzne šupky, dužiny, zvyšky jedla môžu pri spláchnutí kanalizáciu upchať, čo následne spôsobí vytopenie objektu a haváriu. Zvyšky jedla môžu v kanalizácii hniť čo spôsobuje zápach a dokonca výbušnosť plynov, ktoré môžu prenikať späť do vnútra bytu, či domu. Splachovať potraviny je nebezpečné aj z hľadiska premnoženia hlodavcov, ktoré sa neraz vedia dostať cez potrubia až do vášho WC.
Osobitou kapitolou je vylievanie tukov do odpadov, je jedno či ide o rastlinný tuk po vysmážaní, alebo je to maslo alebo margarín. Stále sa na to upozorňuje, ale stále sa to vo veľkom deje. Riziko splachovania a vylievania tukov spočíva v tom že, tukové častice sa pri ochladení zhlukujú, zrážajú a tým nabaľujú na seba ďalší odpad. Následkom tohto procesu vzniká v potrubí veľmi odolná zátka, ktorá ho môže znepriechodniť . Hrudy tuku v kanalizačných stokách taktiež poškodzujú a upchávajú čerpadlá a svojou chemickou reakciou pri ktorej vznikajú kyseliny zapríčiňujú koróziu potrubia. Nemalé škody a problémy spôsobujú tuky aj čistiarňam odpadových vôd.
Za žiadnych okolností do kanalizácie nedávajte ani chemikálie, kyseliny, riedidlá, hnojivá, toxíny, lieky, farbivá, zvieracie exkrementy.